Infekcje intymne wywołują pieczenie, uciążliwy świąd, zaczerwienienie, nieprzyjemne upławy, a także ból podczas oddawania moczu czy stosunku. Pomocne mogą się tutaj okazać globulki propolisowe. Jednak tylko ginekolog jest w stanie prawidłowo zdiagnozować rodzaj infekcji i wybrać skuteczny sposób leczenia.

Skuteczne środki w leczeniu infekcji intymnych

Dostępne na rynku preparaty pomagają przywrócić naturalną równowagę mikrobiologiczną pochwy, skutecznie hamując nawrót schorzenia. Zwykle ginekolog przepisuje globulki propolisowe, które chronią wrażliwą skórę okolic intymnych, wspomagają jej regenerację, gojenie i przywracają prawidłowe, kwasowe pH pochwy o wartości 5,2. Ponadto, eliminują świąd i obrzęk, a także działają przeciwzapalnie. Często w skład takich środków wchodzi witamina E, kwas hialuronowy i kwas mlekowy. Mogą występować w formie żeli, kremów, globulek, tabletek lub kapsułek. Równie ważna jest właściwa higiena strefy intymnej. Tylko codzienna, właściwa i sprawdzona profilaktyka wrażliwych stref, pozwoli zapobiec nawrotom infekcji, bez względu na jej rodzaj. Częste lub zbyt rzadkie mycie, używanie kosmetyków, zaburzających prawidłowe pH czy nawet ubieranie zbyt ciasnej bielizny lub spodni toruje drogę bakteriom i grzybom. Zakażeniom sprzyja też zbyt duża liczba partnerów seksualnych, niewłaściwa dieta, długotrwały stres czy przyjmowana antykoncepcja. W okresie ciąży i menopauzy, kiedy odporność organizmu kobiety jest osłabiona, a równowaga hormonalna zachwiana, także może dojść do infekcji intymnej.

Kiedy udać się do ginekologa?

Niestety bardzo często kobiety zbyt późno zgłaszają się do ginekologa, lekceważąc dokuczliwe objawy i próbując wyleczyć się na własną rękę. Tymczasem z konsultacji lekarskiej należy skorzystać już w momencie pojawienia się uciążliwego swędzenia lub pieczenia pochwy. Często towarzyszy temu zaczerwienienie i obrzęk, a także nieprzyjemna, gęsta wydzielina o szarym zabarwieniu i nieprzyjemnym zapachu. Dyskomfort nie ustępuje mimo częstego podmywania. Prawdopodobnie doszło do zakażenia grzybiczego. Leczenie w tym przypadku nie może zostać zbyt szybko przerwane, gdyż schorzenie powróci ze zdwojoną siłą. Ważne jest, aby w tym czasie wyjątkowo starannie zadbać o prawidłowe zakwaszenie pochwy i równowagę mikrobiologiczną. Nie należy też wtedy współżyć, gdyż objawy i mikrourazy mogą się nasilić lub dojdzie do zakażenia partnera. Niezwykle istotne jest, by precyzyjnie opisać dokuczliwe dolegliwości lekarzowi, czyli wskazać dokładne miejsce pieczenia, świądu i zaczerwienienia, a także wyraźnie zasygnalizować, jeżeli ból promieniuje w stronę nóg spojenia łonowego. Konieczne jest też scharakteryzowanie upławów, ich koloru, konsystencji, zapachu i intensywności występowania. Są to informacje niezbędne dla postawienia właściwej diagnozy i podjęcia skutecznego leczenia.

Infekcje intymne – lepiej zapobiegać niż leczyć

Profilaktyka infekcji intymnych jest tutaj kluczowa. Warto pamiętać o odpowiedniej, zbilansowanej diecie, bogatej w składniki odżywcze. Ograniczyć natomiast powinno się mięso, kurze białko i cukry, a do jadłospisu włączyć jogurty naturalne. Nie należy zbyt długo nosić obcisłej bielizny lub spodni. Ważna jest też prawidłowa higiena miejsc intymnych z użyciem osobnego ręcznika i tylko takich kosmetyków, które nie zaburzą kwasowego pH pochwy. Nie są wskazane zbyt długie i gorące kąpiele czy gąbki lub myjki. Ostrożnie trzeba także korzystać z publicznych toalet. Infekcjom sprzyjają również zbyt częste wizyty na basenie czy jacuzzi. Konieczne jest więc zadbanie o naturalną równowagę mikrobiologiczną strefy intymnej poprzez stosowanie specjalnych probiotyków lub tradycyjnych, sprawdzonych sposobów. Przykładowo, można się podmywać wywarem z kory dębu, rumianku bądź rozmarynu. Jednak kluczowe znaczenie mają tutaj regularne wizyty u godnego zaufania specjalisty.