Kiedy chorują zatoki
Kto zna ten stan, kiedy jego zatoki niedomagają, dobrze wie, jak trudno walczyć z tym schorzeniem. Zapalenie zatok może mieć różne podłoże i zależnie do tego, leczenie trwa krótko lub dłużej. Zawsze jednak objawy są uciążliwe i stanowią duży dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu.
Przyczyny zapalenia zatokach
Mogą być błahe, czyli wynikać ze zwykłego przeziębienia czy np. zanieczyszczeń środowiskowych (dym, klimatyzacja). Gorzej, jak źródłem schorzenia są czynniki genetyczne, bo wtedy stan chorobowy ma zazwyczaj postać nawracającą i trudniej się go leczy. Krzywa przegroda nosowa, czyli dysfunkcje w anatomii górnych dróg oddechowych, lub zaburzona gospodarka hormonalna – to także częste powody występowania problemów z zatokami. Jeśli odkryje się przyczynę swoich dolegliwości, wtedy łatwiej walczyć z objawami i dążyć do zminimalizowania objawów. Czasami wystarczy zrobić inhalacje na zatoki, a innym razem potrzeba zasięgnąć porady lekarza i zacząć farmakoterapię.
Dlaczego zatoki chorują?
Za wszystko odpowiada rozregulowany system oczyszczania zatok. Rzęski ulokowane w błonie śluzowej zatoki, których zadaniem jest wygarnianie zanieczyszczeń do kanału nosowego, nie spełniają już należycie swojego zadania. Tak samo awarii ulegają komórki, produkujące śluz. Efekty? Ból obrzęk, ucisk w zatokach i dyskomfort odczuwany w różnych częściach twarzy. Często dochodzi łzawienie oczu, katar i problemy z mówieniem z powodu ściekającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny. Niektórzy męczą się także dodatkowo z kaszlem.
Inhalacje na zatoki – szybka ulga
Jednym z lepszych sposobów walki z chorymi zatokami są inhalacje na zatoki. Wystarczy przygotować miskę parującej wody, zioła działające rozkurczająco (np. szałwia, rumianek) lub olejki eteryczne (np. miętowy i eukaliptusowy) o właściwościach przeciwzapalnych. Kilka domowych inhalacji na zatoki 2-3 razy po 15 minut dziennie przynosi znaczną ulgę, oczyszczając drogi oddechowe i udrażniając zatkany nos. Przy tym należy pamiętać, że dla dziecka inhalacje na zatoki trwają krócej, bo do 5 minut.
Spray na zatoki
Oprócz inhalacji na zatoki infekcje można też leczyć innymi sposobami. Dobre efekty może przynieść spray na zatoki, działający przeciwzapalnie i przeciwuczuleniowo. Wzmacnia też odporność organizmu. Spray jest bardzo praktyczny. Wystarczy napełnić dozownik i rozpylać za pomocą kilku pisknięć. Można też kupić tabletki na bazie witaminowo-roślinnych składników lub zawiesinę do rozpuszczenia w wodzie, działającą także na objawy grypy i przeziębienia. Dzieciom warto zaaplikować syrop na udrożnienie górnych dróg oddechowych, sporządzony na bazie naturalnych składników roślinnych.