Praca przy komputerze a suchość oka

Ośmiogodzinna praca biurowa to dla wielu osób marzenie – wygodna, niewymagająca wysiłku fizycznego, zapewniająca duży komfort i swobodę. Jednak prawdą jest, iż tego typu praca ma swoje plusy i minusy. Jednym z tych drugich jest tak zwany zespół suchego oka, którego przyczyną może być praca przed komputerem. Długie godziny patrzenia w ekran monitora odbijają się na naszym zdrowiu, a konsekwencje suchego oka są bardziej uciążliwe, niż mogłoby się nam wydawać.

Najczęstsza przyczyna suchości oka

Chociaż do niedawna osobami najczęściej borykającymi się z suchością oka byli pracownicy intelektualni, spędzający swój czas przed komputerem, teraz ta granica powoli się zaciera. Każdego dnia spędzamy bowiem dużo więcej czasu patrząc w monitory, niż miało to miejsce chociażby dziesięć lat temu. Komputery, telewizory i przede wszystkim smartfony – wszystkie te czynniki znacząco wpływają na pogorszenie się stanu naszego wzroku, a także na przyczynę suchości oka. Przeciętnie mrugamy około 15 razy na minutę, jednak osoba uporczywie wpatrująca się w monitor laptopa czy telefon robi to znacznie rzadziej, po prostu o nim zapominając. Powoduje to, iż oko nie oczyszcza się i nie nawilża samoistnie. Wyobraźmy sobie taką sytuację każdego dnia, przez wiele, wiele godzin. To prosta droga do niezwykle uciążliwego zespołu suchego oka.

Najpopularniejsze objawy

Objawy suchego oka bywają różne, jednak najczęściej zauważamy wtedy znaczne pieczenie gałek ocznych i ich okolic, z czasem przeradzający się w uporczywy ból, także ból głowy. Do tego dochodzi zaczerwienienie, swędzenie oraz światłowstręt. Wiele osób, które cierpią na zespół suchego oka, może zauważyć, że pogarsza im się wzrok, zwłaszcza po długiej pracy. Wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty. Ta suchość może wpływać także na znaczny dyskomfort w trakcie dnia, związany z bólem podczas noszenia szkieł, nietolerowaniem kosmetyków czy niemożnością skupienia się.

Jak radzić sobie z suchością oka?

Przede wszystkim – odpoczynek. Oko jest w stanie regenerować się samoistnie, jeśli tylko mu na to pozwolimy. Dlatego w pracy róbmy przerwy co piętnaście minut, chociażby na minutę. Warto wtedy pozwolić oczom odpocząć, zamykając je. Poza tym im mniej czasu po pracy spędzamy przed ekranem, tym lepiej. Dodatkowo pomocne okażą się preparaty do oczu, które zastępują łzy i oczyszczają oczy, nawilżając je. To chociażby Thealoz, który jest roztworem izotonicznym o naturalnym pH, Hylo Fresh, delikatne krople do oczu czy długotrwale nawilżający Starazolin HydroBalance. A do tego wszystkiego – nie zapominajmy o mruganiu!