Oświetlenie odgrywa ważną rolę w wystroju każdego wnętrza- musi spełniać funkcję dekoracyjną oraz użytkową. Popularne są nowoczesne lampy stojące, taśmy ledowe oraz żyrandole. Te ostatnie kojarzą się często ze staromodnymi wnętrzami, lecz obecnie powracają do łask, szczególnie nowoczesne modele.

Żyrandole kiedyś i dziś.

Żyrandole na przestrzeni wieków przeszły ogromną metamorfozę. Pierwszy w dziejach żyrandol był to drewniany krzyż ze świecami, zwisający z sufitu. Z czasem żyrandole stawały się bardziej ozdobne, jednak ich głównym zadaniem było jak najlepsze oświetlenie pomieszczeń. W pałacach i rezydencjach gościły polikandyliony- czyli okrągłe świeczniki, wykonane najczęściej ze złota, brązu lub srebra, zawieszane na łańcuchach. Z ozdobnych elementów zrezygnowano w momencie, gdy zapanowała elektryczność. Największą popularność żyrandole zyskały w XX wieku, a w szczególności po II wojnie światowej, kiedy żyrandole służyły już nie tylko jako główne źródło światła, ale także element dekoracji, co ma miejsce, aż do dziś. Dawniej żyrandole przybierały różnorodne kształty i formy, tworząc właściwie pewien rodzaj dzieł sztuki. Wyróżniamy żyrandole: szklane, kryształowe, abażurowe, z elementami drewnianymi, plastikowe, papierowe oraz ledowe. Dzisiejsze żyrandole nowoczesne cechuje raczej prostota i umiar. Jednak żyrandol nowoczesny również może zaskakiwać formą i materiałem wykonania. Jest to zazwyczaj minimalistyczna forma i oszczędna kolorystyka, a cechą charakterystyczną żyrandola nowoczesnego jest uniwersalność.

Żyrandol nowoczesny hitem każdego wnętrza.

Wybierając żyrandol nowoczesny do swojego mieszkania, można mieć pewność, że to dobry wybór. Pasuje zarówno do wnętrz małych, o niskich sufitach lub do wysokich kamienicznych wnętrz. Żyrandol nowoczesny będzie również hitem każdego apartamentu lub nowoczesnego domu. Salon jest pomieszczeniem, w którym oświetlenie sufitowe będzie najbardziej odpowiednie. Dobrze dobrany żyrandol idealnie odda charakter wnętrza. Nowoczesne żyrandole to te z elementami metalowymi, chromowanymi oraz prostymi, odsłoniętymi żarówkami lub elementami kryształowymi. Nie znajdziemy tu raczej klasycznych abażurów, czy żyrandoli świecznikowych, które pasują do wnętrz w stylu klasycznym.

Żyrandol będzie hitem, jeśli dobrze dobrany.

Aby dokonać właściwego wyboru żyrandola, trzeba dobrze zastanowić się nad jego funkcjonalnością oraz stylem. Bogato zdobiony żyrandol będzie wyglądał korzystnie jedynie we wnętrzu o minimalistycznym stylu. Poza tym warto pamiętać, że żyrandol jest oświetleniem głównym, który powinien dostarczać światła w centralnej części pomieszczenia, a oprócz niego potrzebne będzie oświetlenie poboczne np. kinkiety, lampy stojące lub stołowe, które zwykle świecą światłem ciepłym, bardziej przyjaznym dla oczu. Stawiając na żyrandol nowoczesny mamy pewność, że będzie on świecił jasnym i dość silnym światłem, zatem zapewni właściwą funkcjonalność oświetlenia głównego. Do pokoju dziecięcego bardziej odpowiednie będą mleczne żarówki, które nie emitują tak ostrego światła, jak żarówki przezroczyste.

Wygląd i kształt żyrandola ma duże znaczenie- wnętrza wysokie, o dużej przestrzeni mogą być wyposażone w żyrandol o większych rozmiarach, ciekawych kształtach oraz większej ilości żarówek niż niewielkie, niskie przestrzenie. Wybór żyrandoli jest ogromny, z pewnością każdy znajdzie idealny żyrandol do swojego salonu, pokoju dziecięcego, czy sypialni. Żyrandole często oprócz zapewnieniu oświetlenia, w sposób stylowy i elegancki wypełniają nie jednemu wnętrzu przestrzeń.