Program „Czyste powietrze” – na co dostaniesz dotację?

Program „Czyste powietrze” – na co dostaniesz dotację?
Wdrożony w 2018 roku przez Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Czyste powietrze” został zaktualizowany na początku roku 2019. W ramach walki ze skutkami zanieczyszczenia powietrza, przede wszystkim ze smogiem, możemy skorzystać z dotacji lub zwrotnej pożyczki na poprawę wydajności energetycznej budynku. Jakie trzeba spełnić kryteria, aby móc ubiegać się o dotację lub pożyczkę?

Kto może otrzymać dotację z programu „Czyste powietrze” na lata 2018 – 2029?

Jeśli jesteś właścicielem budynku jednorodzinnego lub jednym z właścicieli budynku, w którym znajdują się dwa mieszkania możesz złożyć wniosek do NFOŚiGW o środki, przyznawane na poprawę wydajności energetycznej budynku. Inwestorzy, którzy realizują budowę domu jednorodzinnego również są uprawnieni do złożenia takiego wniosku. Nowoczesny dom, w którym automatyka budynkowa będzie współpracowała z systemami o dużej wydajności energetycznej nie tylko zadba o czyste powietrze w okolicy, ale o komfort i oszczędności właścicieli. Dotację lub pożyczkę zwrotną można otrzymać na termomodernizację budynku (ocieplenie), wymianę okien i drzwi, pieca na paliwo stałe o niskiej wydajności energetycznej, instalacji elektrycznej, montaż pompy ciepła, instalację fotowoltaiczną lub założenie kolektorów słonecznych. Przy rozpatrywaniu  wniosków brana jest pod uwagę kwota podstawy obliczenia podatku dochodowego za poprzedni rok, sposób rozliczania oraz wysokość dochodu.

Automatyka budynkowa wysoce energetycznym budynku

Wydajny energetycznie dom jednorodzinny nie stanowi kosztów większych niż utrzymanie mieszkania. Oczywiście porównując dom o powierzchni około 100m2 z trzypokojowym mieszkaniem w wielkiej płycie, z  zasobów spółdzielni mieszkaniowej. Automatyka budynkowa, którą nastawiamy na utrzymywanie stałej temperatury powietrza lub starowanie oświetleniem na czujniki ruchu zdecydowanie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Znakomicie działający system, który funkcjonuje w oparciu o rytm dobowy zapobiega nieuzasadnionemu użyciu urządzeń. Automatyka budynkowa pomaga zapominalskim oraz uczy systematyczności, regularności oszczędnych zachowań oraz powtarzalności dzięki którym chcemy żyć ekologicznie, nowocześnie, a jednocześnie oszczędnie.