Miejskie ogródki działkowe- jaki domek można postawić?
Rodzinne ogródki działkowe, w skrócie ROD są uważane za zielone płuca miast, gdzie nie można mieszkać na stałe, lecz jedynie wypoczywać i spędzać czas aktywnie podczas sezonu wiosenno- letniego. Na miejskiej działce można postawić dom, pozostaje doprecyzować, jaki to może być dom.
Na działce ROD tylko domek letniskowy?
Aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju domek można postawić na działce, trzeba zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Niekiedy przepisy zabraniają budować jakichkolwiek domów, lecz najczęściej można wybudować domek letniskowy, który zwykle nie może przekraczać 35 m2 powierzchni. O szczegóły dotyczące wielości zabudowy letniskowej oraz miejscu, gdzie miałaby powstać taka budowla, najlepiej dowiedzieć się od Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Zamiar budowy lub przebudowy domku trzeba zgłosić na piśmie w Zarządzie ROD wraz z rysunkiem i wymiarami domku. Ważne jest również zaznaczyć, jaka miałaby być odległość domku od granicy działki. Warto uzmysłowić sobie, że takie ogródki działkowe zwykle mają bardzo mało przestrzeni, a domki ogrodowe stojące na nich są znacznie mniejsze niż 35 m2.
Przepisy najczęściej nie pozwalają na wybudowanie na działkach rekreacyjnych domów całorocznych, ponieważ przepisy pozwalają na budowę domu jedynie na działkach budowlanych. Aby mimo wszystko zbudować dom całoroczny, konieczne byłoby przekształcenie działki rekreacyjnej w budowlaną, co najczęściej okazuje się niemożliwe. Jednak nie oznacza to, że na działce rekreacyjnej nie można zamieszkać. Domki do 35 m2 mogą być naprawdę funkcjonalne, lecz nie można w nich mieszkać na stałe ani się zameldować. Przebywając w domku na działce, zawsze trzeba mieć inne lokum, które można wskazać jako miejsce stałego zamieszkania.
Domki ogrodowe, altany, szklarnie można stawiać bez obaw.
Przepisy mówią, że altany, domki ogrodowe, czy narzędziowe do 35 m2 wymagają jedynie zgłoszenia do Zarządu ROD- oznacza to, że nie jest wymagane pozwolenie na budowę i nie ma znaczenia, czy domek będzie zbudowany z drewna, czy z cegieł. Warto wiedzieć, że regulamin ROD nie wymaga zgłoszenia postawienia altany o powierzchni zabudowy do 25 m2, a jedynie pisemnego powiadomienia zarządu. Zatem, gdy chcemy wybudować schowek na narzędzia lub altankę o powierzchni np. 10 m2 i wysokości nieprzekraczającej 5m., a odległość altany od granic działki jest nie większa niż 3m., wystarczy powiadomić o tym Zarząd ROD. Budowle takie jak szklarnie, altany, czy werandy można stawiać na działkach bez obaw.
Domki ogrodowe wielofunkcyjnym rozwiązaniem na działce.
Domki ogrodowe na miejskich działkach są zazwyczaj wielofunkcyjne- przechowywane są w nich wszystkie potrzebne narzędzia ogrodowe, ale również są przestrzenią mieszkalną, w której można odpocząć oraz przygotowywać posiłki. Takie domki niejednokrotnie są również elementem architektury ogródka przy domu jednorodzinnym. W tym przypadku nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę, jeśli domek nie przekracza 35 m2. Domki ogrodowe są również świetnym pomysłem, aby sprawić frajdę dzieciom. Szczególnie jeśli będzie to budowla połączona z małym placem zabaw, czyli zjeżdżalnią lub huśtawką. Decydując się na domek dla dzieci, nie trzeba wymyślać projektu samodzielnie, można zamówić gotową konstrukcję przez Internet.