Kapsułki, proszek czy żel – co wybrać do prania?
Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej środków służących do czyszczenia i prania ubrań. Proszki do prania przestały stanowić jedyną opcję. Nieustannie pojawiają się coraz to nowsze produkty, a w telewizji czy gazetach coraz częściej można spotkać się z hasłami promującymi „rewelacyjne środki” czy „najnowsze formuły”. Który z tych środków okaże się najlepszym wyborem i który będzie właściwy dla naszych oczekiwań i wymagań?
Drogeria online – kapsułki, proszek czy żel do prania warto wybrać?
Niejedna drogeria online, jak i sklep stacjonarny z chemią do prania, oferuje przede wszystkim takie produkty jak:
- Proszek do prania – jest to najbardziej klasyczny wybór. Bardzo często wykorzystywany jest po prostu z przyzwyczajenia, gdyż jest to środek, który cieszy się największym powodzeniem oraz jest stosunkowo najtańszy. Niestety proszki nie zawsze w pełni się rozpuszczają w wodzie, często zalegając np. w zagięciach ubrań. Niektórzy twierdzą również, iż proszki zalegają również w podajnikach, niejednokrotnie je blokując. Zwolenników zyskuje wsypywanie proszku bezpośrednio do bębna pralki, dzięki czemu podajnik nie zostaje zablokowany przez nadmiar środka do prania. Proszki bardzo często wymagają odmierzenia przy pomocy specjalnej miarki, więc niewskazane jest dozowanie ich bezpośrednio z opakowania, ponieważ wtedy cały proszek rozsypie się na podłodze. Jedną z najważniejszych zalet proszku jest to, że bardzo skutecznie radzi on sobie z plamami. Co więcej, proszki do prania są efektywne podczas długiego cyklu prania, a więc takiego, który trwa ponad 30 minut.
- Płyn do prania – jest nowszą alternatywą proszku do prania. Cieszy się bardzo dużym uznaniem ze względu na swoją ogromną wydajność. Najlepiej sprawdza się w trakcie krótkich cykli prania. Płyny do prania skuteczniej niż proszki rozpuszczają się w wodzie oraz potrzebują na to znacznie mniej czasu. W przypadku gdy celem jest wybawienie plamy przy pomocy proszku do oprania, a pranie ma być wykonane przy zastosowaniu krótkiego cyklu, może dojść do sytuacji, w której proszek nie zdąży się właściwie rozpuścić i przez to na ubraniach pozostaną zacieki i plamy z nierozpuszczonego środka. Płyny do prania są stosowane także w trakcie prania ręcznego ze względu na łatwe rozpuszczanie się nawet w niskich temperaturach. Spory wybór płynów do prania oferują sklepy stacjonarne z artykułami czyszczącymi oraz niejedna drogeria online.
- Żel do prania – jest to środek cechujący się bardzo dużą wydajnością. To pewnego rodzaju połączenie właściwości proszku oraz płynu do prania. Środek ten doskonale rozpuszcza się w wodzie, przez co świetnie nada się do codziennego, szybkiego prania. Dzięki wysokiemu skoncentrowaniu środki te wystarczą zdecydowanie dłużej niż inne tego typu produkty. Często jednak cena żeli do prania oraz proszków jest identyczna mimo większej wydajności tych pierwszych. Niestety żele do prania są mniej skuteczne niż proszki w walce z trudnymi do usunięcia plamami. Niektórzy informują również, iż płyny do prania przyczyniają się do zapchania bębna. Rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się rozcieńczenie płynu z wodą lub wlewanie go bezpośrednio do podajnika. Co więcej, w formule żelu można zawrzeć więcej substancji, których umieszczenie jest nierealne w przypadku proszku do prania ze względu na pogorszenie rozpuszczalności lub sypkości.
Cykl prania – krótki czy długi?
Warto przybliżyć również wady i zalety prania ubrań w krótkich lub długich cyklach prania. Krótkie cykle sprawiają, iż ubrania stają się wyprane o wiele szybciej. Wiele osób uważa, iż korzystnie z krótkiego cyklu jest bardziej ekonomiczne oraz ekologiczne ze względu na to, że zajmuje mniej czasu. Okazuje się jednak, iż jest to błędne myślenie. Pralka w trakcie krótkich cykli musi wykonać taką samą pracę co czasie dłuższych. Woda musi zostać podgrzana do takiej samej temperatury w krótszym czasie. W związku z powyższym krótkie cykle prania nie sprzyjają ekologii i ekonomii, ale czasem są koniecznością, gdy trzeba wyprać daną rzecz bardzo szybko.