Jeśli zauważymy na którejś z naszych ścian charakterystyczne, czarne plamki, możemy być prawie pewni, że nasze lokum zaatakowały grzyby. Pamiętajmy, aby od razu reagować na tego typu zjawiska, ponieważ stanowią one nie tylko defekt wizualny, ale przede wszystkim poważnie zagrażają naszemu zdrowiu.

Przyczyny powstawania grzyba na ścianie

Grzyby na naszych ścianach mogą pojawiać się z kilku powodów. Jedne z nich wyeliminować jest ciężej, inne nieco łatwiej. Do najczęstszych przyczyn z pewnością należą wszelkie błędy budowlane lub projektowe. Wówczas w konkretnych miejscach na naszych ścianach powierzchnię zajmują grzyby z tego względu, że fragment ten zanadto się wyziębia. Częstszą przyczyną powstawania grzyba na ścianie jest zbyt duży poziom wilgoci w danym pomieszczeniu. Procesowi temu sprzyja dodatkowo słaba wentylacja. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej w takich wnętrzach, jak łazienka czy kuchnia, ponieważ są to pomieszczenia, w których panuje zazwyczaj największa wilgoć. Jest to spowodowane tym, że wykonujemy tam specyficzne czynności, takie jak gotowanie czy branie kąpieli bądź prysznica. Wszystko to generuje bardzo dużą ilość pary wodnej. Grzyb może powstawać również w innych pokojach, szczególnie wtedy, gdy mamy nawyk suszenia prania w domu. Jest to problem szczególnie w małych mieszkaniach w blokowiskach, które nie są wyposażone w balkony, a więc pranie musi permanentnie suszyć się w domu.

Skuteczne sposoby na usunięcie grzyba ze ściany

Gdy tylko zauważymy na naszej ścianie pierwsze oznaki grzyba, musimy odpowiednio zareagować. Najlepiej zrobić to od razu, ponieważ z czasem coraz trudniej będzie usunąć zagrzybienie. Ścianę przede wszystkim należy solidnie wyczyścić. Najlepiej użyć w tym celu ciepłej wody oraz szorstkiej szczotki. Możemy pokusić się również o użycie specjalnego preparatu biobójczego. Jeśli grzyb wniknął głęboko, konieczne może okazać się skuwanie tynku. Pamiętajmy jednak, że samo usunięcie grzyba nie będzie wystarczające, jeśli nie pozbędziemy się przyczyny jego powstania. Może okazać się, że konieczne będzie przeprowadzenie gruntownego remontu lub zadbanie o skuteczną wentylację w danym pomieszczeniu. Jeśli grzyb powstał na ścianach na skutek zalania, wówczas pomocne będą firmy, które oferują profesjonalne osuszanie budynków Łódź, Warszawa czy Kraków to miasta, w których wybierać można wśród bardzo wielu tego typu usługodawców. Pamiętajmy, aby decydować się tylko na sprawdzone firmy, które przeprowadzą osuszanie w sposób w pełni profesjonalny.