Ateny są kojarzone głównie ze słońcem i wypoczynkiem, co jest oczywiście prawdą. Ale stolica Grecji może nam zaoferować znacznie więcej niż tylko ciepły klimat. Jako jedno z najstarszych miast na ziemi, Ateny pełne są antycznych zabytków, pamiętających czasy początków cywilizacji Helleńskiej na półwyspie Peloponeskim.

Znakomita dostępność komunikacyjna sprawia, że grecka stolica stała się europejskim centrum zarówno wypoczynku, jak i kultury. Codzienne loty do Aten przywożące tysiące turystów, pokazują jak bardzo popularne jest to miasto na turystycznej mapie Europy. Niemal na każdym rogu spotkać można pozostałości po czasach starożytnych.

Najchętniej odwiedzanym miejscem jest wzgórze Akropol, wybijające się zdecydowanie ponad otaczające je miasto. Jest ono widoczne z prawie każdego miejsca, dlatego nie sposób do niego nie trafić. Na Akropolu znajduje się zespół architektoniczny z V wieku przed Chrystusem, składający się z czterech świątyń oraz muzeum. Wszystkie obiekty zbudowane są z białego wapienia, a ich cechą charakterystyczną są pięknie zdobione kolumny podpierające niestrudzenie stropy budynków już od kilku tysięcy lat. Świątynie budowane były ku czci greckich bogów. Największa z nich- Partenon, poświęcona bogini Atenie jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Grecji. Ponadto na wzgórzu znajdują się: Erechtejon poświęcony Posejdonowi oraz Apteros – wybudowany na część bogini Nike.

Ateny to również miejsce, w którym narodził się teatr. Dowodem na to są liczne antyczne amfiteatry zachowane po dziś dzień. Najokazalszym jest Odeon Heroda Attyka, zbudowany na jednym ze stoków wzgórza Akropol. Obiekt posiadał trzy kondygnacyjną scenę, a pomieścić mógł nawet 6000 ludzi. Jego akustyka zdumiewa do dzisiaj. Nawet w ostatnim rzędzie można usłyszeć szept dobiegający ze sceny. Teatr bywa użytkowany również w czasach obecnych. Występowali na nim między innymi Luciano Pavarotti oraz Placido Domingo.

Warto odwiedzić również miejsce gdzie narodziła się tak zwana Demokracja Ateńska. Mowa oczywiście o Agorze. Było to centralne miejsce starożytnego polis ateńskiego. Dookoła znajduje się szereg budynków takich jak biblioteka, mennica oraz liczne świątynie, pamiętające jeszcze czasy pierwszych demokratycznych obrad.