Każda kobieta, która bez makijażu nie może wyjść z domu, dobrze wie, jak duże znaczenie ma zastosowanie fluidu. To bardzo ważny element perfekcyjnego makijażu, który może spełniać wiele różnych ról – korygować, rozświetlać, matowić i nawilżać. Idealnie dobrany do cery, potrafi zdziałać cuda, czyli zatuszować niedoskonałości i sprawić, że skóra będzie wyglądała nieskazitelnie.

Fluidy upiększające – wodne czy olejowe

Jeśli szukasz dobrej bazy pod makijaż, musisz pamiętać, aby dobrać go do typu swojej cery. Przede wszystkim liczy się tutaj tonacja kolorystyczna fluidu, ale też skład, który staje się ważny przy skórze problemowej, np. z rozszerzonymi naczynkami, bardzo suchej lub zbyt tłustej. Owszem, można stosować uniwersalne kosmetyki, ale nie zawsze będą spełniać swoje zadanie należycie.

Czym jest więc fluid? To olejowo wodna lub wodno olejowa substancja, skomponowana na bazie olejów roślinnych, mineralnych lub syntetycznych. Może być to np. lanolina lub wazelina. W celu połączenia substancji tłustej i wodnej stosuje się emulgatory. Jeśli twoja cera jest sucha i wrażliwa powinnaś częściej stosować fluidy, których warstwą przeważającą, tzw. fazą zewnętrzną jest olej. Tego typu kosmetyk będzie zapewniał większe nawilżenie skóry, chroniąc naturalną barierę lipidową. Natomiast przy cerze tłustej zdecydowanie lepiej sięgać po fluidy z fazą zewnętrzną wodną. Skóra zyskuje matowe wykończenie, a makijaż jest zdecydowanie trwalszy. W przypadku stosowania tego kosmetyku należy uważać, aby nie doszło do zbytniego przesuszenia naskórka. Niestety, producenci nie podają na opakowaniach informacji o dominującej we fluidzie fazie, ale bardzo łatwo możesz to sprawdzić. W przypadku kosmetyku z przeważającą fazą wodną, po zmieszaniu fluidu z kroplą wody dojdzie do łatwego ich połączenia. W przypadku emulsji z przewagą fazy olejowej, o takie płynne połączenie będzie zdecydowanie trudniej. Kolejne ważne składniki fluidu to puder i pigmenty.

Subtelne rozświetlenie

Tego typu podkłady uwielbiają celebryci. Skóra nabiera efektownego, zdrowego wyglądu, promieniując ciepłym blaskiem. Oczywiście to nie wszystko. Fluid rozświetlający wyrówna też niedoskonałości i koloryt skóry. Dobrej jakości fluid będzie też pielęgnował cerę, dzięki zawartych w nim takich składników jak witamina E (hamowanie procesów starzenia skóry) i C (neutralizacja wolnych rodników), kwasu hialuronowego (wypełnienie zmarszczek, wiązanie wody) i kompleksu proteinowo-lipidowego. Znajdują się w nim także filtry UV, chroniące skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Dzięki stosowaniu tego typu podkładu twoja skóra stanie się lekka, naturalna i…piękna. Jeśli będzie to dobrej jakości fluid, na pewno unikniesz efektu maski na twarzy, a zyskasz idealne nawilżenie i wygładzenie. Zazwyczaj są to kosmetyki przeznaczone do wszystkich typów cery.
Oprócz ww. fluidów w każdej dobrej aptece czy drogerii kupisz podkłady korygujące, nawilżające, matujące, czy wypełniające zmarszczki. Niektóre z nich są przeznaczone do konkretnego typu skóry – suchej lub tłustej. Dobierz do siebie jeden lub dwa optymalnie dopasowane kosmetyki, aby cieszyć się nieskazitelną cerą i efektownym makijażem.