Często zdarza się, że dzieci wchodzą nam na głowę, a my nie mamy pomysłu, czym je zająć, aby odetchnąć wieczorem po pracy. Sytuacja jest prostsza do rozwiązania, kiedy pod ręką mamy dziadków, którzy chętnie się z nimi pobawią, ale gorzej, kiedy ich nie ma Sytuacja bez wyjścia? Niekoniecznie.

Co gdy dziecko szybko się nudzi?

W dzisiejszych czasach dzieci coraz rzadziej lubią chodzić na place zabaw, a części z nich nie zadowalają już nawet telefony czy tablety. O książkach można już dawno zapomnieć. Również kontakty z rówieśnikami z sąsiedztwa bardzo szybko powszednieją i przestają interesować. Malec staje się wtedy nieznośny, płacze, czasami staje się agresywny, a to siłą rzeczy udziela się rodzicom i może być powodem poważnych kłótni. Co wtedy zrobić? Ano trzeba poszukać jakichś rozwiązań.

Jakie zajęcia mu wymyślać?

Wybór jest tutaj nieograniczony, ale trzeba sobie od razu szczerze powiedzieć, że nie wszystkie będą się naszym dzieciom podobać. Można zacząć od rozmowy z innymi, młodymi rodzicami, a jeśli ta nie dostarczy ciekawych pomysłów, można spróbować zająć dziecko na przykład gra planszowymi, które wypożyczyć można w pobliskiej bibliotece albo tym podobnej placówce. Jeśli żadna z gier nie zachęci malca do większego i dłuższego zainteresowania się nią, a dziecko dalej narzeka na nudę, warto spojrzeć za czymś do internetu. Przykładowo, po wpisaniu w wyszukiwarce animacje dla dzieci pomysły znajdziemy mnóstwo pomysłów na zabawy zarówno dla dzieci i dorosłych, jak i dla samych malców.

Dobrze jest mieć brata

O wiele łatwiej zabić nudę u dziecka, gdy ma ono jakieś rodzeństwo, bo paradoksalnie im więcej ma się pociech, tym mniej trzeba poświęcać czasu na wynajdywanie rozrywek. Przykładowo, w wielodzietnych rodzinach albo w takich, które sąsiadują z wielodzietnymi, doskonale sprawdzi się gra o nazwie balony z wodą, polegająca na tym, iż dzieci łącza się w pary, stają plecami do siebie mając pomiędzy sobą balon napełniony wodą i na sygnał biegną z linii startu do mety. Wygrywa ta dwójka, która pierwsze dotrze do końca z całym balonikiem. Warto dodać, że odmian tej zabawy jest całe mnóstwo, a wszystkie je łatwo odnaleźć w internecie.