Jak radzić sobie z napadami suchego kaszlu?
Kaszel suchy to bardzo męcząca dolegliwość, która przeważnie pojawia się wraz z początkiem choroby. Bardzo często zdarza się, że napady suchego kaszlu budzą nas w nocy i uniemożliwiają spokojny sen. Jak zatem uporać się z uciążliwym suchym kaszlem? Po jakie sprawdzone sposoby warto wtedy sięgnąć?
Kaszel suchy – charakterystyka
Kaszel suchy jest jednym z pierwszych objawów zapalenia wirusowego górnych dróg oddechowych. Występuje najczęściej na początku trwania choroby. To, co wyróżnia ten rodzaj kaszlu to brak powstawania ropnej wydzieliny w drogach oddechowych. Niestety, wirusy, które gromadzą się w nabłonku oskrzeli prowadzą do jego uszkodzenia, przez co jest on bardziej wrażliwy na działanie różnych bodźców, które mogą powodować napady suchego kaszlu.
Przyczyny suchego kaszlu
Kaszel suchy może być powodowany przez wiele różnorodnych czynników, a w szczególności przez
• astmę oskrzelową,
• przewlekłe zapalanie górnych dróg oddechowych,
• zapalenie krtani,
• chorobę zatok bocznych,
• nadwrażliwość oskrzeli po przebytej chorobie,
• dym papierosowy,
• reakcje alergiczne.
Jak radzić sobie z napadami suchego kaszlu?
Suchy kaszel z całą pewnością nie jest niczym przyjemnym. Jest nie tylko uciążliwy, ale również nie niesie za sobą żadnych korzyści. Napadom kaszlu mogą towarzyszyć bóle w klatce piersiowej, swędzenie i łaskotanie w gardle czy uczucie podrażnienia tchawicy. Nikt z nas nie chce na długo zaprzyjaźniać się z tym rodzajem kaszlu, dlatego też warto poznać sprawdzone sposoby pomagające załagodzić napady suchego kaszlu.
1. Inhalacje
Na infekcje górnych dróg oddechowych niezastąpionym środkiem są inhalacje. Inhalacje wykonywać można przy pomocy specjalnych urządzeń- inhalatorów, lub też w tradycyjny sposób, wlewając do gorącej wody kilka kropel olejku np. eukaliptusowego lub innego, mającego działanie rozrzedzające wydzielinę. Następnie wdychamy unoszące się opary. Dla lepszej skuteczności przy wyborze drugiej metody warto przykryć głowę oraz garnek ręcznikiem.
2. Nawilżone pomieszczenia
Za kaszel suchy w dużej mierze odpowiadają pomieszczenia z suchym oraz ciepłym powietrzem, dlatego też skutecznym rozwiązaniem będzie zakup nawilżacza powietrza, który pozwoli na regularne nawilżanie naszego domu. Zdaniem lekarzy alternatywę może stanowić także akwarium z wodnymi roślinami. Oczywiście metodą znacznie prostszą jest powieszenie na kaloryferze mokrych ręczników.
3. Maści rozgrzewające
Maści rozgrzewające w większości są tworzone na bazie naturalnych wyciągów z roślin oraz olejków. Aby ulżyć napadom kaszlu należy smarować przed snem nasze plecy oraz klatkę piersiową. Zaleca się, aby w składzie takich maści znalazł się olejek mentolowy lub eukaliptusowy oraz tymianek, dziewanna czy rozmaryn.
4. Nawilżanie błony śluzowej
Na kaszel suchy warto również stosować tabletki do ssania, w szczególności z propolisem, który nawilża błony śluzowe oraz rozrzedza wydzielinę. Pamiętajmy także o nawadnianiu organizmu wodą lub naparami z ziół, czy też stosowaniu specjalnych syropów na kaszel suchy.