Fast Fashion jet to termin ukuty na określenie współczesnego trendu obowiązującego w przemyśle odzieżowym. Charakteryzuje się on przede wszystkim spadkiem cen odzieży, pogorszeniem się jakości ubrań, wymianie kolekcji w sklepach niemal co miesiąc oraz ich zwiększoną konsumpcją.

Czy ubrania ze sklepu są tak samo dobre, jak kiedyś?

Na postawione wyżej pytanie odpowiedź jest prosta – „nie”. Wpływ mają na to czynniki ekonomiczno-społeczne. Ponieważ moda zmienia się szybko, ludzie nie czują potrzeby kupować ubrań na lata lub nawet sezony, kupują więc częściej i taniej, często nie nosząc nawet zakupionych wszystkich egzemplarzy. Najgorsze jest to, że nie zauważamy nawet spadku jakości, a ten jest znaczny. Dla przykładu obecnie produkowane koszulki mają w zasadzie więcej cech jednorazówki niż faktycznego ubrania. O ile świeżo zakupione wyglądają porządnie i modnie, to po pierwszym praniu tracą fason, a szwy przekręcają się.

Producent dzianin i tkanin wie w czym rzecz

Głównym problemem słabej jakości ubrań jest słaby skład dzianin oraz tkanin produkowanych dla przemysłu, oraz maksymalnie skrócony czas produkcji. Producent dzianin oraz tkanin, jeśli chce mieć zamówienie od dużej korporacji odzieżowej musi zaproponować niską cenę. Skraca więc czas produkcji, który polega na namaczaniu i suszeniu wyrobu w celu rozprostowania włókien. Etap ten niestety zachodzi u nas w pralce, dzięki czemu ubrania wyglądają jak wyglądają.

Co zrobić, kiedy Fast Fashion jest nie dla nas?

Jeśli nie lubimy zakupów co weekend, a ubrania cieszą nas, kiedy mogą wytrzymać długo i są dobrej jakości, możemy zwrócić się do krawca o uszycie ciuchów. Często polega to na zabraniu ze sobą ubrania zakupionego w „sieciówce” i uszycia takiego samego, ale z dobrego materiału. Producent dzianin oraz tkanin, który produkuje dla przemysłu zazwyczaj ma w ofercie tkaniny zrobione zgodnie ze sztuką tkacką i takie materiały znajdziemy u krawcowej, na stronie producenta dzianin i tkanin lub w sklepie stacjonarnym z tkaninami (rzadkie są to sklepy, ale nadal można takie spotkać).