Mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej powinno być tak dostosowane, aby umożliwiało jej wygodne korzystanie z niego każdego dnia bez obaw o jakiekolwiek przeciwności. W trakcie planowania remontu warto zwrócić uwagę na takie kwestie jak: likwidacja barier, wygodne miejsce do wypoczynku, odpowiednio dostosowana kuchnia i łazienka dla niepełnosprawnych.

Mieszkanie dla niepełnosprawnych – na co warto zwrócić uwagę?

Projektując mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej, należy zadbać o stworzenie miejsca wygodnego do wypoczynku. Łóżko w sypialni powinno posiadać wysokość zbliżoną do wysokości wózka. Doskonale sprawdza się specjalna lampka na wysięgniku, przy której można czytać książki przed snem. Sprawdzonym rozwiązaniem jest również umieszczenie wyłączniku górnego światła tuż przy łóżku. Podczas wyboru materiałów do remontu, warto zwrócić uwagę, aby były one łatwe do utrzymania czystości, a posadzki miały charakter antypoślizgowy. Łazienka powinna posiadać specjalnie dostosowany brodzik oraz toaletę i umywalkę na odpowiedniej wysokości dostosowanej do osoby niepełnosprawnej.


Likwidacja barier w mieszkaniu osób niepełnosprawnych

Likwidacja wszystkich przeszkód w remontowanym mieszkaniu jest niemal niemożliwa, jednak należy włożyć wiele trudu, aby można było jak najwygodniej z niego korzystać. Pierwszą istotną kwestią jaką należy wziąć pod uwagę jest to, czy osoba niepełnosprawna mieszka sama, czy z kimś zdrowym. W pierwszym przypadku całe mieszkanie powinno być przystosowane tylko i wyłącznie dla jej wygody. W sytuacji, gdy mieszka ona z osobą zdrową, mieszkanie musi być tak dostosowane , aby miała ona możliwość wykonywania wszystkich niezbędnych czynności, gdy w domu nie ma pomocnej ręki. Najistotniejszą sprawą jest poruszanie się po domu, korzystanie z kuchni i łazienki. Ważne jest również wygodne miejsce do odpoczynku. W trakcie projektowania mieszkania dla osoby niepełnosprawnej na początku należy skonsultować wszystkie planowane zmiany z osobą niepełnosprawną, ponieważ każdy ma swoje potrzeby i przyzwyczajenia. Na przykład, dla jednych kuchnia jest miejscem do przygotowania wykwintnych obiadów, a dla innych miejscem do zrobienia herbaty i kanapek oraz odgrzania gotowych potraw.


Likwidacja barier w mieszkaniu – dofinansowanie

Możliwe jest staranie się o częściowy zwrot kosztów związanych z likwidacją barier w mieszkaniu. W rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej wydanemu 25 czerwca 2002 roku w sprawie sprecyzowania rodzajów zadań powiatu, które będą finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, określono także takie kwestie jak sposób i warunki dofinansowania likwidacji barier architektonicznych. Niestety społeczeństwo polskie nie jest na tyle bogate, aby mogło pomóc przeprowadzić niezbędny remont każdej osobie, która ma jakiekolwiek problemy zdrowotne.