Przedsiębiorstwo Wienerberger jest pomysłodawcą nowej koncepcji e4. Budując dom, należy mieć na uwadze cztery frazy kluczowe — ekologia, ekonomia, energia oraz emocje i zdrowie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc powiedzieć o swoim domu, że powstał według tej zasady?

Wienerberger jako pionier projektu

Rozmyślając nad projektem domu, warto wybierać rozwiązania, które posłużą nam przez lata, wyglądają estetycznie oraz nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Budownictwo z roku na rok stawia coraz bardziej rygorystyczne wymagania związane z parametrami i jakością instalacji. Koncepcja e4 to pomysł przedsiębiorstwa Wienerberger łączący innowacyjne i w pełni nowoczesne rozwiązania z życiem w komfortowych i harmonicznych warunkach.

Warunki stawiane nowoczesnym budynkom w koncepcji e4

Podstawowym warunkiem jest zamontowanie instalacji zasilanych odnawialnymi źródłami energii i ciepła. Wiąże się to z niskimi kosztami utrzymania. Kolejną koniecznością jest optymalizacja wnętrza, przyczyniająca się do komfortu i ciepłego klimatu. Ważny jest także aspekt estetyki — prosta i spójna całość wykonana w wysokiej jakości to także obowiązkowa pozycja na liście. Ostatnim z wytycznych jest korzystanie z naturalnych i wysoce trwałych produktów ceramicznych firmy Wienerberger. Spełniając te kryteria, można powiedzieć, że dom powstał zgodnie z koncepcją e4.

Ekonomia oraz emocje i zdrowie

Pierwsze „e” oznacza ekonomię. Mamy tu na uwadze wyważone koszty związane z budową i utrzymaniem domu. Podczas budowy stawianie na trwałe i naturalne materiały łączy się z nowoczesnymi sposobami ogrzewania i wentylacji. Wszystkie te aspekty przyczyniają się do zmniejszenia bieżących rachunków za energię. Idzie za tym poczucie bezpieczeństwa, minimalizując przy tym stres, czyli wpływamy korzystnie na emocje i zdrowie. Zapewniamy wówczas drugie „e”.

Systemy ekologiczne i energooszczędne

Koncepcja e4 to także troska o środowisko, dlatego podczas budowy stosuje się przyjazne i naturalne materiały. Wpływa to na optymalizację mikroklimatu domu. Dom stawia na minimalizację emisji tlenku węgla, którego jest coraz więcej, poprzez stosowanie energii pochodzącej ze Słońca i wnętrza Ziemii. Przy tym wszystkim nie można zapomnieć o zminimalizowaniu ubytków energetycznych poprzez zastosowanie materiałów o doskonałych właściwościach izolujących. Koncepcja ta zakłada, że dom zużywa mniej energii, niż jest w stanie wyprodukować.