Zadaszenia tarasów tworzone są z myślą o spełnianiu wielorakich funkcji. Mają one nie tylko osłonić domowników przebywających na tarasie przed słońcem oraz deszczem, a również zapewnić ochronę drzwiom, oknom oraz podłodze i meblom, które się na nim znajdują. Jakie rozwiązanie okaże się zatem korzystniejsze – pergola tarasowa czy daszek z poliwęglanu?

Zadaszenia tarasów z poliwęglanu – wady i zalety

Podstawową zaletą daszków z poliwęglanu jest ich niska cena oraz łatwość samodzielnego montażu. Warto jest wybierać modele łączone modułowo, które w razie potrzeby można poszerzyć lub wydłużyć. Ich dodatkowym atutem jest także mały wpływ na zaciemnienie pomieszczenia, które łączy się bezpośrednio z tarasem oraz optymalna ochrona drzwi wyjściowych. Wadą takiego rozwiązania może być natomiast niewystarczająca wytrzymałość, zwłaszcza zimą, kiedy zadaszenie będzie obciążone grubą warstwą śniegu. Daszek z poliwęglanu jest jednak korzystnym wyjściem dla osób, które nie chcą zbyt mocno ingerować w wygląd zewnętrzny swojego mieszkania.

Wady i zalety pergoli tarasowej

Zadaszenia tarasów w formie pergoli mogą być wykonane z różnych typów materiałów. Sama konstrukcja najczęściej tworzona jest z drewna lub metalu, dzięki czemu właściciele mogą mieć pewność, co do jej solidności oraz trwałości. Duża powierzchnia dachu ochroni przed słońcem, deszczem i śniegiem nie tylko same drzwi wyjściowe, ale również meble i inne sprzęty, które znajdą się na tarasie. Różnorodność pergoli tarasowych pozwala także na wykończenie tej części budynku, według stylu aranżacyjnego całego domu, dzięki czemu wszystko razem stworzy estetyczną i spójną całość. Główną wadą takiego rozwiązania jest przede wszystkim wysoka cena oraz stałość konstrukcji, która znacząco wpływa na ogólny wygląd mieszkania.

Wybierając zadaszenia tarasów kierujmy się przede wszystkim ich właściwościami, które powinny spełniać wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania. Kwestią drugorzędną jest natomiast sam ich wygląd. Przezroczysty poliwęglan nie zmieni w dużym stopniu estetyki wykończenia mieszkania, w przeciwieństwie do pergoli, której konstrukcję oraz materiały produkcyjne powinniśmy dopasować spójnie ze stylistyką całego budynku.