Ręczniki kupujemy po to, aby jak najlepiej służyły nam po kąpieli. Najważniejszą cechą ręczników, wydaje się ich chłonność, która jest zależna od rodzaju tkaniny oraz długości i grubości pętelek, z których zbudowany jest ręcznik.

Istota części pętelkowej ręcznika.

Część pętelkowa ręcznika jest odpowiedzialna za wchłanianie wilgoci. Im są one cieńsze i gęściej utkane, ręcznik będzie bardziej mięsisty i chłonny. Ważna jest także długość pętelek- im dłuższe, tym większa jest higroskopijność. Pętelki to jedna z dwóch części ręcznika- drugą jest podstawa ręcznika, znajdująca się pod pętelkami. Służy magazynowaniu wilgoci, dlatego najczęściej jest wykonana z grubszych nici niż pętelki.

Cechy bawełny egipskiej.

Włókna bawełny egipskiej są dwa razy dłuższe niż włókna innych rodzajów bawełny. Należą do grupy bawełny długowłóknistej, z której produkowane są ręczniki grube, miękkie oraz świetnie chłonące wodę. Ręczniki z bawełny egipskiej najczęściej posiadają długie pętelki, które sprawiają, że ręczniki są bardziej puszyste i bardziej chłonne.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Ręczniki z bawełny egipskiej są bardzo trwałe, co oznacza, że mogą być intensywnie eksploatowane np. w hotelach. Za trwałość ręczników z bawełny egipskiej odpowiada długość włókien bawełny- dzięki temu, że osiągają długość minimum 3,5cm, nić powstała z takich włókien jest niezwykle wytrzymała. Taka nić może być nawet bardzo cienka, a jej wytrzymałość nadal jest bardzo wysoka. Dlatego ręczniki z bawełny egipskiej mają cieniutkie, gęsto utkane pętelki, które powodują, że ręczniki są niezwykle puszyste i chłonne.

Uprawa bawełny długowłóknistej odbywa się w Egipcie i dolinie Nilu- to właśnie tam są najlepsze warunki do jej uprawy. Duża wilgotność powietrza, duże nasłonecznienie to najlepsze warunki do uprawy bawełny. Plusem jest to, że bawełna egipska wciąż zbierana jest ręcznie, zatem nie jest poddawana ryzyku mechanicznych uszkodzeń. Ten fakt, także wpływa na wytrzymałość tkaniny.

Przed zakupem ręczników z bawełny egipskiej, warto zwrócić uwagę, czy na metce znajduje się oryginalne logo producenta bawełny egipskiej, tylko wtedy mamy pewność, że są to ręczniki z prawdziwej bawełny egipskiej.