Rękawice lateksowe uważane są za powszechne wyposażenie gabinetów zabiegowych, personelu sprzątającego, pracowników gastronomii oraz osób mających jakikolwiek kontakt z materiałami pochodzenia biologicznego. Co istotne, rękawice lateksowe bardziej ochraniają posiadacza przed czynnikami biologicznymi, niż osoby dotykane, poddawane procedurom przed zakażeniem. Mają one jednak rolę w prewencji transmisji bezpośredniej zakażenia lub przeniesienia z innego pacjenta, zwiększają również szansę na zachowanie jałowości danej procedury medycznej.

Kiedy stosujemy rękawice lateksowe?

Rękawice lateksowe stosowane są w przeróżnych sytuacjach. Personel medyczny – np. pielęgniarki do każdej z procedur korzysta z rękawic jednorazowych. Najczęściej rękawice wykonane są z lateksu – chyba, że ktoś jest uczulony, to wtedy korzysta z rękawic nitrylowych lub nylonowych. Procedury niejałowe, bez naruszenia ciągłości tkanek lub o niskim ryzyku zakażenia wykonywane mogą być w rękawiczkach niejałowych, po uprzednim myciu/dezynfekcji rąk. Do takich czynności zalicza się np. wymianę pampersa, podłączenie kroplówki lub wymianę opatrunku w warunkach Sali chorych.

Procedury, jak np. szycie rany, cewnikowanie pęcherza lub inne z zachowaniem jałowości wykorzystują jednorazowe, sterylne rękawice lateksowe. Rękawice lateksowe stosowane w procedurach medycznych mogą być pudrowane lub też nie (tj. mogą od wewnętrznej strony zawierać talk).

Jakie są warianty rękawic lateksowych?

Rękawice lateksowe występują w rozlicznych wariantach, są to m.in.:
·     Różne rozmiary: XS,S,M,L,XL,
·     Pudrowe lub bezpudrowe wersje,
·     Sterylne lub niejałowe,
·     Różne opcje grubości,
Pamiętać należy, że korzystanie z rękawic (nawet jałowych) nie zwalnia nikogo z obowiązku mycia i dezynfekcji rąk przed i po każdorazowym kontakcie z pacjentem, jego płynami ustrojowymi lub np. otoczeniem. W ten sposób zabezpieczamy swoje zdrowie oraz pacjenta przed rozwinięciem powikłań infekcyjnych przeprowadzanego leczenia. Ma to olbrzymie znaczenie!